همه ی آن چیزی که باید درمورد انواع چرم بدانید

انواع چرم

اگر طرفدار کالاهای چرم هستید و مدت زمان زیادی است که از انواع  چرم ها استفاده میکنید. یا شاید برای اولین بار، تصمیم بر خرید کالایی با چرم مصنوعی یا طبیعی میگیرید. فرقی ندارد ، توصیه میکنم تا انتهای این مقاله از وبلاگ ژینو با ما همراه باشید.

چگونه چرم صنعتی وارد صنعت شد؟

استفاده از چرم طبیعی قدمت طولانی دارد. و به دلیل ماندگاری زیاد ،سبکی کالا، زیبایی خاص و کارایی متنوعی که دارد؛ باعث محبوبیت در بین عموم مردم شده است. تقاضای زیاد مردم به چرم طبیعی باعث شد در این محصول  تنوع بسیاری ایجاد شود. و چرم های صنعتی به صنعت پوشاک و … اضافه شود.

چرم صنعتی با چرم مصنوعی چه فرقی دارد؟

چرم ها با توجه به نوع ساخت و تولید به دو دسته ، چرم طبیعی و چرم مصنوعی تقسیم میشوند.

چرم طبیعی از دبّاغی و آماده کردن پوست حیواناتی چون گوسفند ،بز گاو ،گوساله، شتر، شتر مرغ و کروکودیل ساخته میشود. این چرم ها کیفیت زیادی دارد.  ولی چرم مصنوعی توسط مواد پلاستیکی و با دستگاه های صنعتی ساخته میشوند. این چرم ها نیز به نسبت کیفیت و قیمت خوبی دارد .

چرم مصنوعی را به چه نام های میشناسند؟

چرم مصنوعی اگزما، چرم پلی اورتان ، چرم وگان که ماده اولیه آنها پلاستیک است. و فروشندگان با نام های چرم صنعتی ،چرم غیر طبیعی، چرمPU چرم گیاهی و leatherette ،faux leather ،PU leather نام میبرند.

چرم ها و انواع آن

انواع چرم مصنوعی

در ادامه قصد داریم انواع چرم مصنوعی را در دو گروه بررسی کنیم. سپس به چرم‌های مصنوعی خواهیم پرداخت. پس توصیه می‌کنیم ادامه مقاله را از دست ندهید تا با این نوع چرم‌ها به خوبی آشنا شوید.

چرم مصنوعی پلی اورتان:

چرم مصنوعی از نوعی ماده شیمیایی به نام پلی اورتان و وینل ساخته میشود. که در صنعت پوشاک و کفش و لوازم منزل قابل استفاده است. چرم مصنوعی پلی اورتان یا PU  محصولات چرمی با کیفیت تری ارائه میدهند. درنهایت نیز چون در تماس با سطح پوست می باشد باعث حساسیت نشود .

چرم مصنوعی پلی اورتان نسبت به چرم وینیل بسیار نرم تر و انعطاف پذیر تر است. و همچنین دارای تنفس بیشتری است.

معمولا از چرم وینیل برای ساخت جلد کتاب و شیرازه کتاب استفاده میشود.

چرم مصنوعی اکلیلی:

چرم مصنوعی اکلیلی از نظر مقاومت و درخشندگی بی نظیر است. و سطح براق زیبایی دارد.

چرم مصنوعی اکلیلی در رنگ و طرح مختلفی تولید میشود. در کیف و کفش مورد استفاده است. و این چرم برای تولید نیاز به حرارت و فشار بالایی دارد.

چرم مصنوعی پلی اورتان باعث حساسیت میشود؟

جواب این پرسش خیر است. چون پلی اورتان از مواد پلی مری ساخته میشود. و خاصیت ضد باکتری دارد. همچنین در تماس با سطح پوست باعث حساسیت نمیشود.

خوشبختانه شرکت ژینو برای سلامتی مشتریان خود از چرم مصنوعی پلی اورتان استفاده میکند.

انواع چرم طبیعی

پس از چرم مصنوعی به بررسی انواع چرم طبیعی می‌پردازیم. چرم‌های طبیعی در سه گروه سبک، نیمه سنگین و سنگین طبقه بندی می‌شوند که برای آشنایی بیشتر ادامه ی مقاله را مطالعه کنید.

چرم طبیعی سبک:

این چرم ضخامت کمتری دارد. به همین علت سبک و راحت تر است. ولی احتمال از بین رفتن آن نیز بیشتر می باشد. چرم طبیعی سبک از پوست گوسفند و بز درست میشود.

چرم طبیعی نیمه سنگین :

این چرم از پوست حیواناتی مثل شتر مرغ و کروکدیل بدست می آید. قیمت بالایی نیز دارد و در کالای لوکس استفاده میشود.

چرم سنگین :

این چرم کیفیت بیشتری دارد. و از پوست گاو و شتر تهیه می شود. همچنین طول عمر بسیار بالایی دارد.

چرا از چرم مصنوعی نسبت به سایر انواع چرم بیشتر استفاده میشود؟

اولین نکته مهم و مورد توجه قیمت مناسب چرم مصنوعی است. چرم مصنوعی را میتوان با کیفیت بالا جایگزین چرم طبیعی کرد. در صورتی که چرم مصنوعی قیمت خیلی پایین تری دارد.

دومین نکته مهم در چرم مصنوعی امکان ایجاد تنوع زیاد در رنگ ها و طرح های مختلف در چرم مصنوعی می باشد.

نکته سوم به دلیل مصنوعی بودن چرم می توان آن را در ضخامت های مختلف تولید کرد. همچنین با رضایت کامل تری محصول تولید کرد.

رنگ‌ها و طرح های مختلف انواع چرم

چرم مصنوعی از چه لایه هایی تشکیل شده است؟

چرم مصنوعی معمولا سه لایه هستند. یک لایه روکش یا اسکین که از جنس پلی اورتان است؛ لایه میانی که ساختار اسفنجی دارد و اخرین لایه ، به لایه چسب معروف است. لایه آخر موجب اتصال پارچه به خمیر pvc  می گردد.

معمولا جنس پارچه آستری چرم مصنوعی تریکو و سایر لایه ها از مواد شیمیایی پلی وینیل کلراید و پلی اورتان ساخته میشود.

فرایند اسپرد کوتینگ چیست ؟

چرم مصنوعی طی فرایند کوتینگ قابل چاپ میشود. و در دستگاهی به روز و پیشرفته جوهر را روی چرم ثابت میکند. درنهایت نیز طرحی با ماندگاری بالا ایجاد میکند.

فرایند کوتینگ بیشتر جهت تولید روکش مبلمان و کیف و کفش و لباس مورد استفاده است و معمولا شامل سه لایه به همراه پارچه هستند. این لایه ها عبارت اند از منسوج پشت چرم که دوام و پایداری چرم را تامین میکند. لایه بعدی فوم است. و لایه چسب و چاپ و لاک در مرحله بعدی انجام میشود. لاک جنبه تزئینی دارد که یک حاله مات یا براق به کار میدهد. شرکت ژینو از حاله مات استفاده میکند. که طرح ها زیبایی خودشان را حفظ کنند. و در آخر اضافه کردن مواد مختلفی که چرم مصنوعی را در برابر خش و زدگی مقاوم میکند.

ارسال دیدگاه