تاریخچه برند شانل و حقایقی که درمورد آن نمی دانستید!

تاریخچه برند شانل چیست؟

احتمالا شما هم از برند شانل و محصولات آن استفاده می‌کنید. اما ممکن است تاریخچه برند شانل را ندانید. اصلا جای نگرانی نیست چرا که خیلی از افرادی که حتی از طرفداران پر و پا قرص محصولات برند هستند نیز درمورد برندی که استفاده می‌کنند چیزی نمی‌دانند.

امروزه در عرصه مد برندهای بسیاری ایجاد شده است. افراد زیادی بوده‌اند که سال‌ها پیش پایه گذار یک برند و یک تغییر در حوزه خود بوده‌اند. در حال حاضر نیز افرادی که از این برند‌ها و محصولات آن‌ها استفاده می‌کنند درحالی که هیچ اطلاعاتی درمورد تاریخچه و پیشینه آن‌ها ندارند.

به همین دلیل در این مقاله سعی کرده ایم یکی از معروف‌ترین برند‌های جهانی را مورد بررسی قراردهیم. اگر به استفاده از محصولات برند شانل علاقمند هستید توصیه می‌کنیم این مطلب جذاب را از دست ندهید.

کوکو شانل که بود؟ تاریخچه برند شانل از کجا شروع شد؟

کوکو شانل طراح مد بود، که توانست با طراحی کت و شلوار هایی که علامت تجاری داشتند و لباس های کوچک مشکی خودش، طرح های خارق العاده ای را خلق کند که بعد از گذشت سال ها هنوز هم ماندگار و محبوب هستند.

در دهه 1920 کوکو شانل اولین عطر خود را وارد بازار کرد و کت و شلوار مشکی کوچک را با هدف اینکه خانم ها پوشش راحتی داشته باشند معرفی کرد و او چون لباس ها ی ساده ودر عین حال پیچیده ای که با اقلام مختلفی مانند رشته های مروارید،سنگ های زینتی ساده و… ترکیب می کرد؛ باعث یک نماد و یک سبک قابل احترام شد. از این رو کم کم تاریخچه برند شانل در حال ایجاد بود.

کوکو شانل
شانل
برند شانل

اوایل زنگی شانل

شانل در 19 اوت 1883 در سامور فرانسه با نام گابریل بونهور شانل به دنیا آمد.  او در 12 سالگی مادر خودش را از دست داد و توسط پدرش که شغل او دستفروشی بود به همراه خواهرانش به یتیم خانه فرستاد.

شانل در یتیم خانه توسط راهبه هایی بزرگ شد که خیاطی را به او یاد دادند و همین امر باعث تغییر بزرگی در کار و آینده او شد. شانل در یک دوره کوتاه خود درکلوب‌های درویشی و مولین خوانندگی می‌کرد که در آنجا اورا کوکو صدا می زدند و نام مستعار کوکو از این شغل به دست آورده است. ناگفته نماند که کوکو استعداد زیادی در خوانندگی نداشت و بعد از مدت کوتاهی از انجا رفت.

برخی می گویند که این نام برگرفته از یکی از آهنگ هایی است که او قبلا می خواند، و خود شانل گفته که این کلمه فرانسوی است و به معنی “زن نگهدار” است.

در تاریخچه برند شانل باید بگوییم که شانل حدودا 20 سال داشت که آشنایی او با افرادی سر شناس باعث پیشرفت و بهبود زندگی اش شد به همین دلیل در سال 1910 اولین فروشگاهش را در خیابان  کامبون پاریس با حمایت همان شخص سر شناس افتتاح و شروع به فروش کلاه کرد و در سال های بعد تعداد فروشگاهایش را افزایش داد و مشغول تولید لباس شد.

اولین عطر شنل

همان طور که در ابتدای تاریخچه برند شانل نیز گفتیم شانل در سال 1920 اولین عطر خود را با نام عطر« غیر دیده شدنی، فراموش نشدنی و…» را به عنوان یه اکسسوری خاص مد کرد. این عطر در واقع توسط مالک فروشگاه بزرگ تئوفیل بادر و تاجران پیر و پل ورتایمر نیز حمایت می‌شد و شانل دوستی نزدیکی با پیر داشت.

کوکو رایحه ی این عطر را از باغ گل ها، گل یاس و مشک حیوانات الهام گرفت و به دنبال عطر جدید و خاصی بود تا با استفاده از این عطر روح زنان رها شود.

شماره 5 نام اولین عطر شنل

از سن 12 سالگی که وارد پرورشگاه شد و تا 6 سال بعد که آنجا بود از همان روز های اول در پرورشگاه عدد 5 برای او تداعی های قوی داشت. برای شانل علاوه بر اینکه عدد 5 از لحاظ عرفانی برای او قابل احترام بود، مسیر هایی که هروز شانل برای اقامه نماز و کلیسا می رفت به شکل دایره ای و با تکرار عدد 5 ترسیم شده بود.

در سال 1920 زمانی که شیشه های کوچک حاوی رایحه ی 1تا5 و 20 تا 24 را برای ارزیابی و انتخواب پیش کوکو بردند او شیشه شماره 5 را انتخاب کرد و به استاد عطر ساز خود ارنست بوکس گفت: من مجموعه لباس هایم را در پنجم ماه مه، پنجمین ماه سال ارائه می کنم و اجازه میدهم عطر شماره 5 نامش راحفظ کند چون شانس خوبی را به همرا دارد.

این عطر شانل بیشتر از مد های او کوکو را در سراسر جهان مشهور کرد.

آغاز برند ‍‍بوشاک شنل

انقلابی در تاریخچه برند شانل رخ داد. در سال 1925 شانل دست به کار جسورانه ای زد .او کت و شلوار خود را با یک ژاکت بدون یقه و یک دامن ترکیب و معرفی کرد که باعث شد انقلابی را در مد به وجود آورد. او بدون در نظر گرفتن محدودیت های آن زمان، عناصری از لباس های مردانه را در لباس های زنانه به کارمی برد وباعث یک پوشش راحت و زیبا برای زنان می شد چون قبل از جنگ جهانی اول پوشش خانم ها بسار محدود  بود. لباس آنان دارای یک دامن تمام قد یا لباس ها سنگین بود که مانع خیلی از کارها میشد و هدف اصلی کوکو ایجاد پوششی کاربردی و راحت و ساده بود.

همچنین یکی از طرح های لباسی که بسیار سر و صدا کرد استفاده رنگ مشکی در لباس های زنانه بود و نشان داد چقدر رنگ مشکی میتواند برای لباس شب شیک باشد چون در آن دوره رنگ مشکی برای عزاداری ها استفاده میشد برای پوشش های یومیه و مراسم ها منع بود.

شانل در دهه نوزدهم بر دنیای مد پاریس تسلط داشت و در اوج کار خود چهار شرکت تجاری را اداره می کرد یک خانه مد، یک تجارت نساجی، یک آزمایشگاه دود و یک کارگاه برای جواهرات لباس – که در مجموع 3500 کارگر داشت..

لوگوی برند شنل برگرفته از چیست؟

لوگوی شنل که مخفف کوکو است ، به شکل ‌سی و به صورت آینه ای در هم آمیخته شده. لوگوی شنل که دارای ظرافت و سادگی کلاسیک خاصی است و نشان دهنده میراث و تاریخچه برند شانل است و به عنوان یکی از شناخته ترین برند های جهانی به شمار می رود.

لوگوی شانل همیشه نماد ظرافت و زیبایی بوده و طرفداران زیادی دارند که همچنان از لوگوی شنل به عنوان گوشواره گردنبند و حتی تیشرت استفاده میکنند.

طراح این لوگو خود شخص گابریل شانل بوده که تا کنون با گذشت بیش از یک قرن حتی تغیری در این لوگو ایجاد نشده و قطعا ایده بزرگی هنگام طراحی داشته . اینگه هنگام طراحی لگو این ایده را از کجا الهام گرفته هنوز ناشناخته است و فرضیه هایی را به دنبال دارد.

فرضیه اول: چون او در یتیم خانه بزرگ شده بود وتحت تاثیر راهبه ها و مریم مقدس بود میتوان گفت این ایده خلاق را  در طراحی، از صومعه و کلیسا گرفته .

فرضیه دوم: کوکو شنل علاقه زیادی به قلعه ای به نام  کرت دراطراف شهر نیس فرانسه داشت و بعد از مدتی آن قلعه توسط یک سرمایه دار آمریکایی به مالکیت گرفته شد که یکی از دوستان صمیمی شانل بود و طی رفت آمد ها و دعوت ها ی او به قلعه، کوکو علاقه زیادی به طرح این قلعه پیدا کرد و میتوان گفت در لوگوی خود استفاده کرده.

در تاریخچه برند شانل فرضیه دیگری نیز قابل گفتن است که کوکو این لوگو را ازمونوگرام (به معنی طراحی حروف اول اسمه) ملکه کاترین مدینچی برداشته است که این لوگو در تمام اطراف قلعه شنونسپو دیده میشود. حتی گیره سر ملکه کاترین مدینچی با طرح همین لوگو است.

لوگوی برند شانل

مرگ شانل

مرگ موسس با شروع جاودانگی تاریخچه برند شانل همراه بوده است. شانل هیچگاه ازدواج نکرد و بچه دار نشد و در اواخر زندگی تنها شده بود ولی همچنان به کار خود ادامه میداد.

مرگ شانل بسیار آرام بود و به گفته اطرافیانش در روز های قبل از مرگ او هیچ نشانه ای از مریضی و آزرده خاطری در او نبود و مرگ گابریل شانل زمانی اتفاق افتاد که داشت روی مجموعه خود، کار میکرد تا در فشن شو های بهاری ارئه دهد ولی مرگ، مانع دیدن بهار بعدی شد. خدمت کار با دیدن بدن بی جان شانل به بقیه افراد خبر داد.

شانل در 10 ژانویه 1971، در سن 87 سالگی درگذشت. کمی بیشتر از یک دهه پس از مرگ او طراحی بخش سطح بالای خیاطی را به عهده گرفت و طرح های قدیمی شنل را با دقت به جزعیات نگاه کرد و سپس جسورانه تر مدل های آن دوران را باز سازی کرد.

محصولات شانل چسیست؟

محصولات برند شانل شامل کیف دستی، پوشاک، عطر، ساعت، لوازم آرایشی ؛ و در تاریخچه برند شانل بیشتر به خاطر پوشاک و عطر و ادکلن خود به معروفیت رسید و باعث شد به عنوان یک کلمه بین المللی شناخته بشه.

کیف دستی: اولین کیف دستی شانل با نام 2.55 فلپ در دهه 1930 عرضه بازار شد. شانل کیفی را طراحی کرد که استفاده راحتی داشته باشه و هم به صورت دوشی و هم دستی قابل استفاده باشد.

او برای طراحی این کیف زمان زیادی را صرف کرده درواقع طراحی این کیف ازاوایل دهه 1920 شروع شد ولی تا 1929 آن را معرفی نکرد. او دوباره اولین کیف خود را در سال 1955 بروز وعرضه بازار کرد. در سال 2005 یعنی برای جشن پنجاهمین سالگرد برند شنل کپی دقیقی از نسخه اصلی کیف منتشر کرد و قفل چرخشی با نماد برند شنل اضافه کردند و با اسم قفل “مادمازل” یاد میکنند شاید چون کوکو هیجگاه ازدواج نکرد.

شرکت ژینو کیف‌های متنوعی را از برند‌ها و طرح‌های مختلف تولید می‌کند. همچنین درصورتی که به خرید کیف‌ علاقه دارید توصیه می‌کنیم کیف‌های جذاب و متنوع ژینو را نیز مشاهده کنید.

کیف دستی شانل

محفظه داخل کیف شانل: محفظه های کیف داستان جالبی دارند؛ کوکو شانل در ابتدای طراحی اولین کیف خود می خواست یک محفظه کوچک زیپ دار ایجاد کند تا نامه های عاشقانه خود را پنهان کند و قسمت بیرونی کیف که فضای باز و بیشتری وجود داشت وبرای کیف پول و لوازم دیگر خود را در آن قرار دهد

دوخت لحافی کیف: کوکو شانل هنگام طراحی و دوخت این کیف از نحوه ی دوختن دستان مردی خیاط یا مردی که لحاف میدوخت الهام گرفت و هدف این دوخت حجم دهی و ثابت نگهداشتن شکل کیف بود. و طراحی این کیف آنقدر قوی بود که بعد از انتشار کیف فلپ 2.55 حتی برای دوخت هرکیسه از این طرح و دوخت استفاده میشد.

کیف های برند شانل

زمانی که شانل متوجه موفقیتش در طراحی این کیف شد تصمیم گرفت نمونه کیف های بیشتر و مشابهی را برای عاشقان مد و پوشاک در جهان ایجاد کند. این مجموعه شامل نمونه و طرح های زیادی شد که در سایز های مختلفی ساخته شد. در حال حاضر دو مدل کیف فلپ وجود دارد کیف فلپ کلاسیک که در 6 سایز مختلف عرضه می شود و نسخه مدرن کلاسیک مجدد فلپ 2.55 است. نسخه مجدد 2.55 کپی دقیق نسخه اصلی کوکو است و در پنج سایز عرضه می شود. اگر عاشق وینتیج هستید، این یکی از مواردی است که باید داشته باشید.

کیف های شانل

تاریخ ساخت اولین ساعت شنل: تاریخچه برند شانل درمورد سایت ساعت اینگونه است که؛‌ سال 1987 زمانی بود که اولین ساعت شنل توسط پریمیر عرضه شد و این ساعت دارای یک صفحه نمایش هشت ضلعی و یک بند دو زنجیره ای بود که با چرم درهم تنیده شده ،مانند بند کیف شنل 2.55. صفحه نمایش ساعت را از میدان وندوم پاریس الهام گرفته  و با کیفیت و ظرافت و قابل اطمینان در بین مردم شناخته شد.

سپس هر ساعتی باید تست های مقاوت در برابر آب و ضربه و خراشیدگی را تحمل کند و گارانتی دوساله ساعت ها باعث فروش فوق العاده ساعت ها شد و چون شهرت خود را در شرکت به عنوان تولید محصولاتی با کیفیت و ظریف و پیچیده میدانست، ساعت ها با قیمت بالایی فروخته میشدند. نکته قابل توجه دیگر طراحان ساعت شنل این بود که با طراحی دقیق و تولیدی با کیفیت و ایجاد اطمینان بین مردم، ساعت شنل به عنوان ساعتی منحصر به فرد شناخته شد

شانل توانایی زیادی در طراحی و اکسسوری و پوشاک و ساعت ها داشته و خودش را به چالش میکشید.

ساعت شانل

پوشاک شنل:

 قبل از من، هیچ کس جرات نمی کرد لباس سیاه بپوشد… سیاهی آنقدر عمیق، آنقدر نجیب است که یک بار دیده می شود و برای همیشه در خاطره ها می ماند .

“شانل”

در تاریخچه برند شانل و درمورد خود باید بگوییم که شانل زمانی که میدید زنان هنگام خواندن اپرا لباس های ابی و قرمز پر زرق و برقی پوشیدند عصبی میشد و میخواست نشان بدهد که لباس مشکی میتوان بسیار زیبا تر و برازنده تر باشد و همینکار راهم کرد رنگ مشکی را به دنیای مد و مردم تحمیل کرد و می گفت: “… هر چه لباس غنی تر باشد، فقیرتر می شود. کوکو شانل اعلام کرد: “مد باید مکان، لحظه را بیان کند.. رکودی که در جنگ جهانی اول در سال 1930وارد فرانسه شد و این نبوغ بالای شانل بود که لباسی را طراحی کرد که مقرون به صرفه بودو هدف او ایجاد مدی مقرون به صرفه برای خانم ها بود . سادگی که در طرح های شنل دیده میشد از نکته کلیدی طراحی او بود

سوزان اورلاندی (1912) که در یک لباس بلند مشکی مخملی با یقه سفید به تصویر کشیده شده است، تصور می شود اولین طرح لباس مشکی شانل باشد

بازار آمریکا علاقه خود را به لباس سیاه کوچک نشان داد و میگفتند در عین سادگی و خطوط ظریف لباس فقط از یک طراح جسور امکانپذیر بوده. لباس ها برای روز از پشم یا شنل و لباس های شب از مخمل وساتن و کرپ دوخته می شد. با وجود تمام ویژگی‌های شانل، لباس‌های او جذابیت آمریکایی داشت.

شانل که بود؟

لوازم آرایشی: در سال 1924 در همان سال هایی که به تولید و ساخت عطر میپرداختند اولین مجموعه آرایشی خود را با رنگ لب و پودر های صورت تاسیس شد.

برند شانل از کجا شروع شد

در این مقاله همانطور که در ابتدا عرض کردیم سعی شده است درمورد تاریخچه برند شانل مطالبی را ارائه دهیم که در کمتر جایی می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید. امیدواریم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید و برای شما مفید بوده باشد. در صورتی که سوالی داشته باشید می‌توانید در انتهای همین صفحه و در بخش دیدگاه‌ها آن را قرار دهید تا ژینو سریعا به آن پاسخ دهد.

ارسال دیدگاه