برند لویی ویتون و تاریخچه ی پر هیاهوی آن!

تاریخچه برند لویی ویتون و کیف های آن

برند لویی ویتون، از مدل‌های نمادین کیف‌های آن گرفته تا مجموعه‌های پوشاک آماده‌اش، چندین دهه است که به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین برندهای مد در جهان سلطنت کرده است.

لویی ویتون دومین برند قدیمی است که تا کنون کار کرده است و یکی از ارزشمند ترین برند های جهان در این چند دهه بوده است. داستان ایجاد لویی ویتون تقریبا از دو قرن پیش آغاز شد زمانی که بنیان گزار آن در سال 1821 در فرانسه متولد شد.

تاریخچه برند لویی ویتون

لویی ویتون در خانواده ای از طبقه کشاورزان به دنیا آمد که پدرش کشاورز و مادرش در کار آسیاب غلات بود. زمانی که لویی ویتون 10ساله بود مادر خودش را از دست داد و پدرش خیلی زود دوباره ازدواج کرد. نامادری لوئیس خانم خوبی نبود و یکی از دلایلی که باعث شد او از زادگاهش نقل مکان کند همین بود.

در بهار 1935 زمانی که لویی 13 سال داشت تصمیم گرفت پیاده به پاریس سفر کند و این سفر طولانی او 2 سال طول کشید. او 470 کیلومتر (293 مایل) را با پای پیاده طی کرد. در طول مسیر اتفاقات گوناگونی برای او رخ داد که لوئیس برای زنده ماندن و زندگی کردن بیشتر تلاش میکرد و نا امید نمی شد.

هنگامی که به پاریس رسید 16 ساله بود و خیلی سریع توانست در کارگاه بسته بندی و جعبه سازی “موسیو مارشال” شاگردی کند جایی که به مدت 17 سال کار کرد.لوئیس به سرعت در این کار مهارت پیدا کرد به عنوان یکی از بهترین ها ی این رشته در شهر شناخته می شد.

از آنجایی که شانس با او همراه بود، هنگامی که در سال 1852 ناپلئون سوم عنوان امپراتور فرانسه را به دست آورد، همسرش”یوگنی دو مونتیخو” لویی ویتون را به عنوان جعبه‌ ساز و بسته ‌بندی شخصی خود استخدام کرد و این یعنی ورود به دنیای نخبگان و مشتریان سلطنتی که باعث رونق عالی کسب و کار لوئیس شد و تجارت برای او عالی پیش میرفت.

 

در سال 1854 با کلمنس-امیلی پاریو ازدواج کرد و تشکیل خانواده داد. در همان سال کارگاه موسیو مارشال را ترک کرد و فروشگاه جعبه سازی و بسته بندی خودش را در پاریس افتتحا کرد. فروشگاه او که در خیابان 4 پاریس قرار داشت و نشان دهنده شروع رسمی برند لویی ویتون بود.

بر روی تابلویی که بیرون و بالای درب کارگاه قرار داشت اینگونه نوشته بود”شکننده ترین اشیاء را ایمن بسته بندی می کند. متخصص در بسته بندی مد”

او با شروع کار در کارگاه خود با خلاقیت و طرح های خاص خود محصولات را می ساخت، مثلا به جای چرم از بوم استفاده کرد که باعث شد بدنه کیف ها محکم تر و ضد آب بشوند. در سال 1858، با معرفی تنه های مستطیلی، این تجارت محبوبیت بیشتری پیدا کرد.

چون بدنه کیف ها برخلاف کیف های قدیمی که گرد بودند لبه های کیف روی هم قرار میگرفتند و شکل مستطیلی داشت و برای مخطبان کار را آسان تر میکرد. در سال 1859، لویی توانست تجارت خود را با کارگاه دوم و بزرگتر که در آسنیر، روستایی خارج از پارس است گسترش دهد.

برند لویی ویتون ژینو

شکست لویی ویتون

چون طرح های برند لویی ویتون بسیار محبوب شدند این شرکت از سرقت مدل و طرح ها عاجز شده بودند از این رو تصمیم گرفتند تغیراتی را در طرح ها ایجاد کنند و از راه راه های بژ و قهوه ای در طرح ها استفاده کردند که تغییر بزرگی بود ولی جنگ فرانسه و پروس از 1870-1872 باعث شکست در حرفه لویی ویتون شد و کل کسب و کار او نابود شد.

ولی او نا امید نشد و دوباره کسب و کار خود را شروع کرد و موفق شد. او یک کارگاه جدید در خیابان 1 اسکریب، در مرکز پاریس راه اندازی کرد و تجارتش حتی بزرگتر از قبل از جنگ شد. در سال 1885، لویی و برند لویی ویتون اولین فروشگاه خود را در خارج از فرانسه در خیابان آکسفورد لندن افتتاح کرد و با محبوبیت و طرفداران زیادی مواجه شد که باز آنها را مجبور کرد برای جلوگیری از سرقت طرح ها، طرح های جدیدی را ایجاد کنند. در سال 1888، الگوی «بوم دامیر»، نام این طرح بود.

در سال 1886، ژرژ ویتون انقلابی در قفل چمدان ها با یک سیستم بسته شدن مبتکرانه ایجاد کرد که صندوق های مسافرتی را به صندوقچه های گنج واقعی تبدیل کرد. پدر و پسر، ژرژ، یک سیستم قفل تک با دو سگک فنری را اتخاذ کردند. پس از چندین سال توسعه، جورج این سیستم انقلابی را ثبت کرد و بسیار مؤثر بود چون در آن زمان اکثر مردم وسایل با ارزش را با خود حمل میکردند یا در صندوق عقب میگذاشتند و از دست سارقین در امان نبودند. در سال 1892 لوئیس در گذشت و پسرش ژرژجیگزین او شد.

محصولات برند لویی ویتون

پسر لویی ویتون

هنگامی که ژرژ مسئولیت شرکت لویی ویتون را به عهده گرفت، در تمام مدت برای نظرات پدرش ارزش قائل بود ولی همچنان نوآور و خلاق بود به همین دلیل این شرکت تبدیل به یک شرکت لوکس و مدرن و موفقی شد که هنوز هم او را میشناسیم. یکی از خلاقیت های اصلی ژرژ ایجاد بوم مونگرام بود که با الماس و دایره و گلهاش معروف بود که ثبت جهانیش کرد. این طرح برای اولین بار در سال 1896 معرفی شد و علامت تجاری آن ثبت شد. به یکی از معروف ترین – و کپی برداری شده ترین – طرح ها در جهان تبدیل شد..

او به شهر های مختلف به خصوص شهر ایالات متحده آمریکا سفر میکرد تا محصولات برند لویی ویتون را بفروشد و به مردم معرفی کند تا به عنوان تجارتی جهانی شناخته شود. ژرژ همچنین نو آوری هایی را در زمینه قفل های خاص، برای مشتریان خاص خود داشت.

او در سال 1914 “ساختمان لوئی ویتون” را در شانزلیزه پاریس افتتاح کرد که به بزرگترین فروشگاه کالاهای مسافرتی در جهان تبدیل شد و همچنان برای گسترش تجارت پدرش تلاش میکرد. طراحی کیف های مسافرتی که در صندوق عقب بتوان جاداد آخرین نو آوری ژرژ در سن 79 سالگی بود و این تجارت خانوادگی به پسر بزرگ ژرژ، گاستون ویتون منتقل شد. و ژرژ در سال1936 درگذشت.

آغاز تولید کیف های نمادین

در طول دهه 1900، برند لویی ویتون واقعاً تجارت خود را گسترش داد و شروع به ساخت کیف های مختلف در کنار کیف صندوق عقب معروف خود کردند. در سال 1930 کیف کیپال لویی ویتون توسط گاستون ویتون برا جابه جایی راحت در سفر به مردم معرفی شد. این کیف چون از چرم ساخته شده و نرم م سبگ بود به سرعت معروف شد و استفاده سلبریتی های معروف از این ساک دستی برای محبوبیت بی تاثیر نبوده. با گذشت زمان سایز های کوچکتر آن تولید شد که برای استفاده های روز مره استفاده میکنند.

کیف های لویی ویتون

طرح کیف کیپال لویی ویتون

این کیف از برند لویی ویتون در 4 سایز مختلف تولید میشود که میتوان تا سه سایز اول آن را به عنوان یک کیف دستی مناسب مسافرت استفاده کرد. این کیف دارای دو دسته چرمی نیم دایره اس و یک بندی که در کنار آن آویز شده تا کارایی کیف را بیشتر کند. این کیف دارای طرحی مونوگرام با چرم واچتا است که کلاسیک ترین گزینه است و دارای کیفیت و دوام زیادی است.

کیف برند لویی ویتون

کیف پاپیون لویی ویتون

یکی از کیف های محبوب و قدیمی لویی ویتون است. کیف پاپیون لویی ویتون بیش از 50 سال است که وجود دارد و در رنگ ها و متریال های مختلفی تولید میشود و در دست افراد معروفی مانند ویکتوریا بکهام، وو ژوانی، لورن کنراد و کلوئه سوینی دیده می‌شود.

این کیف در سال 1966 روانه بازار شد که تا به امروز محبوبیت زیادی دارد. پاپیلون به معنی پروانه است و در ساخت این کیف از پروانه الهام گرفتند. این کیف دارای یک بدنه ای شبیه به پروانه است.

طرح کیف پاپیلون

قابل تشخیص ترین قسمت کیف پاپیلون برند لویی ویتون بدون شک شکل استوانه ای آن است. این کیف دارای دو بند نیم دایره چرمی است که میتوان آن را با دست نگه داشت و دارای یک بند بلند دوشی که قابل تنظیم نبود. این کیف محفظه و جیب اضافی بیرونی و درونی ندارد و به طور خلاصه دارای یک محفظه کلی می باشد.این کیف اندازه و طرح ها و رنگ های مختلفی دارد مانند طرح شکوفه گیلاس که با همکاری تاکاشی موراکامی ساخته شده.

این کیف حدود 50 سال بود که اراعه میشد و طرفداران زیادی داشت ولی اویی ویتون تصمیم گرفت ساخت این کیف را در بهار 2009 متوقف کند ولی ده سال بعد یعنی سال 2019 با تغیرات خیلی جزعی دوباره شروع به ساخت کردند، تفاوت اصلی که داشت تسمه های آن بود و بند دوشی که بر خلاف ابتدای ساخت کیف دیگر قابل تنظیم بود.

کیف های خاص لویی ویتون

دومین کیف لوکس لویی ویتون

کیف آلما لویی ویتون دارای یک سبک و ظاهر خاصی است که با ظاهر منحی شکی که دارد یک سبک کلاسیکی را ارعه میدهد. این کیف نه تنها یکی از کیف های اصلی برند لویی ویتون است بلکه شناخته ترین مدل کیف در جهان است.

در ابتدا این کیف « کیف اسکوایر » نام داشت. پس از آن نام خیابان معروف پاریس به شانزلیزه تغییر یافت. اما تنها سومین نام پذیرفته شده “آلما” موفقیت آمیز بود و از آن زمان تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است و یک تاریخچه 80 ساله دارد.

طرح کیف آلما لویی ویتون

کیف یک ظاهر منحنی شکلی دارد و دارای دو دسته نیم دایره ای شکل است. این کیف بسیار جادار است چون با دو تا زیپ باز و بسته میشود و دارای دو محفظه داخلی است در قسمت رویی کیف یک روکش نرم میکروفیبر خواهید دید. میخ های محکم در پایین کیف، از مواد در برابر خراش و کثیفی محافظت می کند. آلما بهترین کیف برای شب است. بیشتر کیف های آلمای جدید دارای یک برچسب مونوگرام برند یک بند دوشی و یک قفل می باشد.

کیف آلما لویی ویتون

کیف نوئه

در سال 1932این کیف را برای حمل بتری های نوشیدنی ساختند در واقع ساخت این کیف ها ابتدا برای آقایان بود. در این کیف 4 شیشه جا میگرفت و یکی در وست شیشه ها به صورت برعکی میتوانست قرار داد و کیف را بدون شکسته شدن بطری ها حمل کرد. نوئه اولین کیف سطلی بود که مسیر را برای طراحان کیف هموار کرد تا الگو برداری کنند.

این کیف در دو سایز و در طرح ها رنگ ها ی مختلفی عرضه میشد. در سال 2013 این کیف در ابعاد کوچک تر و به طور ظریف تری ساخته شد که مخاطبان زیادی داشت. میتوان از کیف های برند لویی ویتون آلما، پاپیلون، نوئه به عنوان استفاده های روز مره استفاده کرد.

استفاده روزمره از کیف های لویی ویتون

در سال 1970 گاستون ویتون درگذشت و دامادش، هنری راکامیر، مدیریت شرکت را بر گرفت، او متوجه محبوبیت برند لویی ویتون شد وتمام تلاشش را برای پیشرفت این برند انجام میداد.

در سال 1997 بود که لویی ویتون اولین مدیر خلاق خود را منصوب کرد. طراح مد آمریکایی، مارک جیکوبز، که قبلا برای لویی ویتون کار میکرد شروع به طراحی کردن لباس های زنانه و مردانه و در عرض یک سال اولین مجموعه خود را ارائه داد.

به لطف مارک جاکوبز به عنوان مدیر خلاق، دهه اول قرن جدید تماماً محصولات جدیدی عرضه میشد. او اولین قطعه جواهرات در سال 2001 با مجموعه ساعت نمایش داد و در سال 2002 مجموعه کیف های چند را ارئه کرد و علاوه بر آن از بازیگرانی برای نمایش کیف ها استفاده میکرد که بسیار موثر بود. مارک جیکوبز در سال 2013 تصمیم گرفت از سمت مدیر خلاق کناره گیری کند  و روی برند خود تمرکزکند.

امروزه برند لویی ویتون یکی از محبوب ترین برند های لوکس جهان است که این آوازه را راحت بدست نیاورده است. آنها به ایجاد مجموعه‌های محدود در هر فصل معروف بوده و به طور مرتب با هنرمندان و طراحان همکاری می‌کنند و مواردی جالبی راخلق می‌کنند. آیا شما به این برند علاقه دارید و علاقه مند به محصولات لویی ویتون هستید؟ شما میتوانید کیف های بسیار متنوع و باکیفیت عالی با طرح های مختلف را از سایت ژینو خریداری کنید.

 

منبع

ارسال دیدگاه