هفت سین و فلسفه نمادهای آن؛ دلیل گره زدن سبزه چیست؟

تاریخچه و فلفسه هفت سین ایران

هفت سین یک سنت کهن فارسی است که از زمان کهن تا به امروز به خوبی جایگاه خودش را حفظ کرده است. این سنت دارای معانی و رمز و راز های زیادی می باشد. هفت سین از هفت چیز زمینی انتخاب شده است تا از نعمت هایی که خداوند به انسان داده است شکرگزاری کند.

هفت سین از کجا شکل گرفت؟ هقت سین چیست؟

هفت سین باید دارای پنج ویژگی باشد 1 نام آنها فارسی باشد 2 حرف اول آنها با سین شروع شود 3 دارای ریشه ی گیاهی باشد 4 خوردنی باشند 5 تک اسم باشند. پس با نکاتی که گفتیم یک سفره هفت سین کامل شامل سیر، سیب، سنجد، سمنو، سماق، سرکه، سبزه یا سبزی می باشد و قرار دادن سکه،ساعت، سوزن، سماور و سمبل که خوراکی نیستند حقیقت هفت سینی ندارند.

ماهی قرمز نیز سمبل عید چینی ها است که به هفت سین ایران وارد شده با این تفاوت که در چین هنگام عید ماهی ها را رها می کنند ولی در ایران ماهی ها را در شیشه بلوری تا مرگ از آنها  نگهداری می کنند در صورتی که قرار دادن سیب سرخ در آب زلال نشان دهنده باروری و عشق پاک است.

با کمی اندیشه و فکر می‌فهمید که در 20 میلیون واژه فارسی شما نمی‌توانید انتخاب هشتمی برای هفت سین نوروزی انتخاب کنید که دارای این 5 ویژگی باشد.

چرا در هفت سین از 7 آیتم استفاده می شود؟

چرا در هفت سین از 7 خوراکی استفاده شده؟

اما چرا عدد هفت؟ عدد هفت در زبان باستانی به معنی امرداد است و به معنی جاودانگی است به همین دلیل هفت چیز را در کنار هم با هدف جاودانگی در کنار یکدیگر قرار دادند. به هنگام کاشت سبزه از دانه هایی چون گندم لوبیا عدس و… استفاده می کردند و آن را بر سر در خانه خود قرار می دادند و هرکدام سبز تر و با طراوت تر بود نشانه پر محصول بودن آن سال برای شخص بود.

عدد هفت، عدد مقدسی است و در میان ایرانیان باستان عدد هفت از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و از آن برای مطالب و عقیده های مثبت و خوب، خوش یومنی و فال نیک استفاده می‌شد برای مثال هفت رنگ رنگین کمان، دوران کودکی هفت سال است، هفت خان رستم در شاهنامه، هفت آسمان، هفت روز هفته، هفت فرشته، هفت شهر عشق در عرفان و هفت اقلیم.

در ضمن در یک مقاله ای به صورت جدا به موضوع ست رنگ سال 1401 پرداخته ایم که می توانید برای بهره گیری از آن رنگ ها در تزیین سفره هفت سین خود استفاده کنید.

هفت سین یا هفت شین؟ چه چیزهایی در هفت شین قرار دارد؟ آیتم های هفت شین چیست؟

جایگزین هفت سین به هفت شین؟

بنا به روایاتی برای نخستین باردر این روز از سال از هفت شین بجای هفت سین استفاده می‌شد. و هفت شین شامل اقلامی مانند شمع، شراب، شیر، شهد، شکر، شمشاد ومیوه ای که معمولا سیب بود استفاده می کردند.

 ولی بعد از ورود اسلام و ممنوعیت شراب این هفت شین تبدیل به هفت سین شد و به روایتی سین واژه اول هفت فرشته باستانی فارسی است که همه آنها دارای ویژگی های خاص و نیکو بودند و هر سین نشانه و نماد یک فرشته است.

نماد های سفره هفت سین و لحظه تحویل سال

مطالعه 10 روش تزیین سفره هفت سین و روش رنگ کردن تخم مرغ!

نماد های هفت سین

سیر: نماد اهورا مزدا و سلامتی است

سبزه: نماد فرشته اردیبهشت و آب های پاک و روان است

سیب : نماد فرشته زن و باروری و عشق است

سنجد: نماد فرشته خرداد وعشق و دلبستگی است.

سرکه : فرشته امرداد و نماد جاودانگی و صبر است.

سمنو: فرشته شهریور و نماد قدرت و رفاه است

سماق: نماد فرشته بهمن و بارش باران زندگی دوباره است

معرفی و بررسی موارد موجود در سفره هفت سین

ایرانیان علاوه بر هفت سینی که در سفره خود قرار می دهند از اقلام مختلف دیگری مانند آینه و شمعدان،قرآن، ماهی گلی، نارنج، نان، تخم مرغ و… استفاده می‌کنند که هرکدام معانی خاص و جالبی دارند.

کتاب مقدس

اولین چیزی که ایرانیان در سفره خود قرار می‌دهند قرآن یا کتاب مقدس دین خودشان است. و قبل از شروع سال تحویل قسمتی از آن را با امید شروع سالی بهتر می خوانند. در دوران ساسانیان کتاب اوستا را در سفره هفت سین خود قرار می دادند و از خوبی ها یاد می کردند.

 

آیینه و شمعدان

در سفره هفت سین آیینه ای را در بالای سفره یا میز قرار می دهند که در اطراف آن شمع قرار می دهند. اغلب تعداد شمع ها با تعداد فرزندان خانواده ارتباط دارد. قرار دادن آیینه با نشان دادن انعکاس تصویرمان نشانه تحول است و شمع ها نیز به نشانه روشنایی است.

ماهی

یکی دیگر از زینت دهنگان سفره هفتسین ماهی گلی است که اسفند ماه در برج حوت است و حوت به معنی ماهی است یکی دیگر از نماد های ماهی آناهیتا است که فرشته آب و باروری است.

خوردن سبزی پلو با ماهی در شب عید نمادی از روزی حلال است.

آب

عده ای ظرف یا کوزه ای آب را در سفره قرار می دادند که نماد روشنایی و سالی پر برکت بود درون آب ممکن است نارنج گل یا شکوفه برای زیبایی بیشتر قرار بدهند.

نان

نان نمادی از برکت و افزایش رزق و روزی است که چه در گذشته و چه امروزه در سفره هفت سین خود قرار می‌دهند. در زمان ساسانیان نان های گرد کوچکی به اندازه یک کف دست می‌پختند و بر آن نیایش و دعا می‌خواندند و با این کار به سال جدید خود برکت می‌بخشیدند. امروزه زرتشتیان علاوه بر نان های معمولی از نان شیرن، کماج و نان شیر استفاده می کنند که بیشتر جنبه تجمل و تشریفات را دارد. البته برخی از افراد به جای نان از شیرینی و کیک استفاده می کنند.

اسپند یا اسفند

اسفند نماد دور کردن چشم زخم و در مراسم های مختلف به منظور دعا و نیایش  و درود فرستادن به عزیزانشان به کار می برند. می توان اسفند را به همراه کندر و دیگر دانه های خوشبوی مخصوص آتش استفاده کنید.

فلسفه سفره هفت سین چیست؟ چرا سفره هفت سین را می اندازیم؟

گره زدن و به آب سپردن سبزه نوروز

 ایرانیان باستان سیزدهم روز از ماه فروردین را تیر یا یشتر می‌نامیدند یشتر در اوستا به عنوان ایزد باران نام برده شده است. از این رو ایرانیان با هدف اینکه ایزدباران در سال جدید پیروز شود باید خشکسالی را نابود کند پس مردم باید به نیایش در روز 13 فروردین رفته و دعا کنند و از خدا باران بخواهند.

مردم در این روز به کوه و دشت و صحرا می روند و شادی می کنند و از خدا طلب باران می کنند و هم اکنون بسیاری از مردم ایران سفره نوروزی را به همراه تنقلات جمع می کنند و به همراه سبزه  با خود به طبیعت می‌برند و پس از گره زدن سبزه آن را به چشمه ای روان می سپارند و آرزو می کنند سالی پر برکت و خرم داشته باشند.

فلسفه گره زدن سبزه عید چیست؟ چرا سبزه را گره می زنند؟

همانطور که با هم مطالعه کردیم دیدیم که چه راز و رمزهایی در سفره هفت سین ایرانی نهفته است. بسیاری از افراد نیز هر ساله این رسم و رسوم را بدون دانستن چرایی آن انجام می دهند و البته در کنار هم اوقات خوشی را نیز به ثبت می رسانند.

در ادامه نیز مواردی که در این مقاله بررسی شد به صورت موردی آورده شده است تا بتوانید مروری اجمالی بر موارد گفته شده داشته باشد. شرکت ژینو و کارکنان آن آرزو دارند در سال 1401 سال خوشی را داشته و در کنار خانواده خود سالم و تندرست باشید.

1 تاریخچه هفت سین

2 چرا از هفت خوراکی استفاده شده؟

3 جایگزین هفت سین به هفت شین

4 نماد هفت سین چیست؟

5گره زدن و به آب سپردن سبزه در نوروز به چه معنا است؟

ارسال دیدگاه